Polecany artykuł:
Witamina D jest dobrze znana rodzicom, podajemy ją dzieciom od urodzenia. To już nasz codzienny nawyk, który towarzyszy nam np. podczas obiadu (to jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dobrze przyjmować ją podczas posiłku). Ze szkoły znamy właściwości witamin ADEK, ale dobrze wiemy też, że witamina D jest ściśle związana ze słońcem - syntetyzujemy ją w skórze pod wpływem promieni słonecznych.
Wiosną i latem dużo czasu spędzamy na zewnątrz, a słonecznych dni nie brakuje. Czy to znaczy, że powinnyśmy odstawić suplementację wit. D i polegać na tym, co sami wytworzymy? Cóż - niekoniecznie.
Suplementacja witaminy D wiosną i latem. Czy trzeba z niej rezygnować?
Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko na swoim instagramowym profilu często rozwiewa różne wątpliwości rodziców. Tłumaczył m.in. czy dziecko może chodzić boso, wyjaśniał także, kiedy suplementować żelazo. Tym razem pediatra wziął na tapet witaminę D i pytanie, które może pojawić się w wielu głowach - podawanie witaminy D wiosną i latem, gdy dziecko spędza czas na słońcu, nie spowoduje przedawkowania lub toksyczności tej witaminy?
Nic podobnego, takiego ryzyka nie ma
- mówi dr Feleszko, tłumacząc, że witamina D jest traktowana bardzo elastycznie, a dawka jest uzależniona od wieku dziecka.
Pediatra wskazuje, że w wiosną i latem możemy zrezygnować z suplementowania witaminy D, ale nie musimy tego robić. Dr Feleszko tłumaczy, że dziecko, które spędza na słońcu około 30 minut dziennie, z odkrytymi ramionami i nogami, może samo wytwarzać odpowiednią ilość witaminy D.
Jednak nawet wtedy suplementacja jest bezpieczna i - jeśli stosujemy się do zaleceń odpowiednich dla wieku dziecka - nie niesie ryzyka przedawkowania
- czytamy na profilu @dr_feleszko.
Najważniejsze to nie podawać dziecku większej dawki witaminy D niż jest to rekomendowane do jego wieku - to główna zasada, o której powinni pamiętać rodzice.

Dlaczego witamina D jest taka ważna?
Witamina D wpływa na prawidłowy rozwój dziecka (na pewno słyszałaś chociażby o krzywicy), ale nie bez znaczenia jest również u starszych. Właściwości i funkcje witaminy D to m.in.:
- regulacja procesu przyswajania wapnia i fosforu,
- wsparcie układu immunologicznego,
- zapobieganie chorobom cywilizacyjnym,
- wsparcie procesów metabolicznych.
Polecany artykuł:
Jak czytamy w Zasadach żywienia zdrowych niemowląt, niedobór witaminy D dotyczy wielu dzieci z populacji europejskiej, szczególnie z grup ryzyka, z którymi związana jest m.in. niewystarczająca ekspozycja na słońce, spowodowana nadmiernym stosowaniem kremów z filtrem, długotrwałym przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach czy używaniem odzieży zakrywającej większość ciała.
Witaminę D należy suplementować wszystkim niemowlętom oraz starszym dzieciom z grup ryzyka. Tylko... właściwie wszyscy w nich jesteśmy. Przez większość roku brakuje nam słońca, a gdy już się pojawia, pamiętamy o przebywaniu w cieniu czy stosowaniu filtrów - aby chronić się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, spychając witaminę D na drugi plan.
Ile witaminy D przyjmować? Niemowlęta - ok. 400 IU (400 IU w pierwszym półroczu życia, 400-600 IU w 6-12 miesiącu życia), starsze dzieci i nastolatki - 1000-2000 IU dziennie.